تبلیغات
کشاورزی, دام و طیور, دامپروری, پرورش طیور - تحقق اقتصاد مقاومتی در کشاورزی گرو همکاری وزارتخانه ها

کشاورزی, دام و طیور, دامپروری, پرورش طیور

حامی محصولات ارگانیک

یک استاد دانشگاه گفت: در برنامه‌ریزی اقتصاد مقاومتی برای بخش کشاورزی از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد و دارایی انتظار کمک می‌رود. صبح امروز برنامه کارگاه اقتصاد مقاومتی با عنوان مفهوم‌شناسی و راهکارهای استقرار آن در بخش کشاورزی در سالن شهیدان نعمتی جم وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.
منوچهر شاهمرادی فرد استاد دانشگاه با ارائه مفهوم اقتصاد مقاومتی، تاریخچه و مبانی بخش کشاورزی و منابع طبیعی گفت: اقتصاد مقاومتی شیوه اداره امور اقتصادی است که متناسب با آرمان‌ها و اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران و مبتنی بر مبانی دینی و با استفاده از تجربیات، ادبیات و ابزارهای اقتصادی در راستای رشد و پیشرفت به منظور تحقق استقلال اقتصادی و امنیت کشور، توسعه می‌یابد.

وی افزود: در مقایسه‌ای که بین اقتصاد مقاومتی با ریاضت اقتصادی و اقتصاد متداول (اقتصاد در شرایط عادی) انجام داده‌ایم به این نتیجه رسیده‌ایم که اقتصاد مقاومتی تلاش دارد تا اقتصاد را باز، نگاه دارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی تکیه حداکثر بر استفاده از منابع طبیعی کشور و تامین امنیت غذایی دارد و ریاضت اقتصادی بر کاهش هزینه‌ها وکاهش کسری بودجه و صرفه‌جویی در مصرف منابع و اقتصاد در شرایط عادی بر مصرف بهینه منابع، اقتصاد باز، مصرف حداکثری و تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود تکیه دارد.

شاهمرادی فرد به محورهایی که مقام معظم رهبری در بیاناتشان برای اقتصاد مقاومتی تبیین کردند، اشاره کرد و افزود: توجه بر اقتصاد مقاومتی به عنوان الگوی نوینی از کارآفرینی، تکیه بر مردم، استفاده از همه ظرفیت‌های دولتی و مردمی، توجه به رشد و شکوفایی اقتصادی، کاهش آسیب‌پذیری اقتصادی، مبارزه با مفاسد اقتصادی و کاهش وابستگی به نفت برخی از محورهایی که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشته‌اند.

وی در ادامه این برنامه به تاریخچه، مفاهیم و مبانی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: در ایران در برهه‌های مختلف زمانی از قبیل تدابیر اقتصادی دوره هشت سال دفاع مقدس، برنامه فقرزدایی در سال 75 (برنامه اقتصادی بدون اتکا به درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام)، برنامه ساماندهی اقتصادی در سال 78 نمونه‌هایی از اقتصاد مقاومتی به کار گرفته شده است.

شاهمرادی فرد بیان داشت: در برنامه‌ریزی اقتصاد مقاومتی برای بخش کشاورزی مطمئنا از دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دیگر مانند وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت کشور انتظار همکاری می‌رود.

وی افزود: مساعدت و همکاری در عقد تفاهم‌نامه‌ها همکاری با کشورهای مدنظر برای تولید، تامین ارز به اندازه کافی و مورد نیاز و تخصیص حامل‌های انرژی از جمله کمک‌هایی است که به ترتیب وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و داراری و وزارت کشور می‌توانند به وزارت جهاد کشاورزی کمک کنند.
- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=139302140

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ