تبلیغات
کشاورزی, دام و طیور, دامپروری, پرورش طیور - قانون قرنطینه کشور برای ۵۰ سال پیش است

کشاورزی, دام و طیور, دامپروری, پرورش طیور

حامی محصولات ارگانیک

دبیرکل خانه کشاورز گفت: قانون قرنطینه ۵۰ سال پیش کشور، حق کشاورز را از دسترسی به بسیاری از تکنولوژی‌ها گرفته است در عین حال برخی انتظار دارند کشاورزی کشور با بازارهای جهانی رقابت کند.عیسی کلانتری امروز در همایش دو سالانه اقتصاد کشاورزی در هتل المپیک تهران با اعلام این خبر گفت: قانون قدیمی قرنطینه کشور مانع از ورود غده و ماده ژنتیک دام به کشور می‌شود.

دبیرکل خانه کشاورز افزود: براساس قانون قرنطینه، واردات غده سیب‌زمینی انجام نمی‌شود، اما زمانی که مجبور می‌شوند، اجازه واردات 200 هزار تن سیب‌زمینی برای مصرف را صادر می‌کنند.

وی ادامه داد: در صورتی که 2 هزار تن بذر سیب‌زمینی وارد کشور شود و در اختیار کشاورزان قرار گیرد، تولید بسیار مناسب انجام می‌شود.

کلانتری گفت: به دلیل عدم واردات ماده ژنتیکی دام در سال‌های گذشته دام‌های کشور کم‌خونی گرفته‌اند و میزان محصول تولیدی آنها کمتر و در مقابل بیماری‌ها تاثیرپذیرتر شده‌اند.

دبیرکل خانه کشاورز گفت: در حالیکه انتظار داریم محصولات کشاورزی در بازارهای جهانی قابل رقابت باشد اما کشاورز را از دستیابی به فناوری‌ها و تکنولوژی‌های نوین محروم می‌کنیم، یک میلیارد دلار برای واردات ماشین‌های خارجی در مناطق آزاد کشور تخصیص می‌یابد، اما برای رفع نیازهای کشاورزان، تراکتور و ادوات وارد نمی‌کنیم.

کلانتری در ادامه وضعیت آب کشور را اسفبار توصیف کرد و گفت: در صورتی که روند مصرف آب به این شکل ادامه یابد حداکثر تا 20 سال دیگر ایران قابل سکونت نخواهد بود؛ 50 تا 60 میلیون نفر باید این منطقه را ترک کنند و تمدن 7 هزار ساله کشور نابود می‌شود.

کلانتری گفت: 35 سال پیش 500 میلیارد متر مکعب آب (ذخیره در جا) استاتیک داشتیم که 200 میلیارد متر مکعب آن را برداشت کرده‌ایم و 300 میلیارد آب باقیمانده یا شور است یا لب شور و مجبوریم با این آب کشاورزی کنیم.

وی ادامه داد: حتی برخی به این وضعیت هم بسنده نمی‌کنند، سدهای غیر کارشناسی می‌زنند، با احداث سد گتوند آب شیرین را هم شور کرده‌اند.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک، کشاورزی کشور باید با زیر 40 میلیارد متر مکعب آب باید کشاورزی کند.

دبیرکل خانه کشاورز در ادامه گفت: از 4.5 میلیون بهره‌بردار کشاورزی کشور 10 هزار کشاورز وضع خوب، 60 هزار کشاورز وضعیت نه چندان خوب، 200 هزار کشاورز وضعیت متوسط و 4.2 میلیون نفر کشاورز وضعیت وخیمی دارند.

وزیر اسبق کشاورزی ادامه داد: کشاورز در هیچ مکان تصمیم‌گیری حضور ندارد اما همه برایش تصمیم می‌گیرند و از سوی دیگر می‌گویند محصولات هم باید رقابت‌پذیر باشند، اما اجازه نمی‌دهند از تکنولوژی به روز خارجی استفاده کنند و حتماً اصرار دارند که از تکنولوژی داخل استفاده شود.

وی ادامه داد: اگر کشاورزی بخواهد از تکنولوژی داخل هم استفاده کنند هزار قاعده و بهانه در نظر می‌گیرند.

وی کشاورزی کشور را رو به اضمحلال توصیف کرد و از کارشناسان و بویژه انجمن‌های علمی درخواست کرد که به وسط میدان بیایند و از گفتن واقعیت‌ها نهراسند.

وی گفت: انجمن‌ها در مقابل سیاستهای غلط نباید سکوت کنند و باید راهکار علمی ارائه دهند زیرا روزه سکوت گرفتن مشکلی را حل نخواهد کرد.

به گفته کلانتری، 30 انجم علمی در کشور وجود دارند که آنها باید مشکلات بخش کشاورزی را ارائه دهند تا همه واقعیت‌های موضوع را بدانند.

دبیرکل خانه کشاورز گفت: اصرار بر کشاورزی ناپایدار محیط زیست کشور را هم از بین برده است، در حوزه دریاچه ارومیه ارزش تولیدات بخش کشاورزی 3.2 میلیارد دلار است، اما خسارتی که به خاطر خشک شدن دریاچه ارومیه به محیط زیست وارد شده است به چندین میلیارد دلار می‌رسد.

وی در ادامه به مهندسان کشاورزی بیکار اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 200 هزار مهندس کشاورزی بیکار در کشور وجود دارد که سالانه 52 هزار مهندس هم به آن اضافه می‌شود.

دبیرکل خانه کشاورز بیکاری مهندسان کشاورزی را به دلیل مدیریت نامناسب خواند و گفت: در کشورهای دیگر برای 800 هزار هکتار یک دانشکده کشاورزی وجود دارد، اما در ایران برای 70 هزار هکتار یک دانشکده کشاورزی ساخته‌اند.

 

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ